Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1958-11-25

Roku 1958 získal Francúzsky Sudán autonómiu.

Šírenie francúzskej civilizácie. Plagát z roku 1931.

Necelé dva roky po tejto udalosti vznikol na tomto území už nezávislý štát Mali. Dekolonizačnému hnutiu v Afrike predchádzalo dlhodobé vykorisťovanie a prenasledovanie civilného obyvateľstva zo strany európskych veľmocí. Tieto kroky boli často obhajované ako nevyhnutné pri šírení civilizácie v kolóniách.  Napríklad Louis Sonolet, vysoko postavený koloniálny úradník vo Francúzskej západnej Afrike,  si počas inšpekčnej cesty v roku 1910 po kolónii Senegal a Guinea poznačil do svojho denníka tento postreh: „Afričania nás (Francúzov) vo všeobecnosti nemajú radi. Boja sa nás, boja sa našich zbraní a nedôverujú nám. Musíme si dať viac záležať na tom, aby sme im vysvetlili, že sme ich zabíjali a vypaľovali ich dediny preto, aby sme ich naučili lepšie žiť a priviedli ich k civilizácii.“  Viac si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/civilizacna-misia-francuzov/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar