Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 25.11.1500

V tento deň v roku 1500 sa vrátil zo svojej v poradí už tretej výpravy na nový kontinent Krištof Kolumbus. Spolu sa cez Atlantik preplavil štyri krát. Aj keď patrí medzi najznámejších moreplavcov, nevieme o ňom takmer nič – kde sa narodil, ako vyzeral a akým v skutočnosti bol.

Egoistický apokalyptik Krištof Kolumbus?

 

Ako Krištof Kolumbus vlastne vyzeral? Pri pátraní po fyzickej podobe Kolumba nám nepomôžu zachované obrazy, pretože väčšinu Kolumbových portrétov a skupinových vyobrazení, na ktorých sa má nachádzať, vytvorili až po jeho smrti. To je príčinou, prečo sa Kolumbove portréty od seba značne líšia a nepredstavujú jeho reálnu podobu. V skromných biografických črtách sa zachovali zmienky o Kolumbovej statnej postave (meral viac ako 180 centimetrov), výrazných lícnych kostiach, orlom nose a modrých očiach. Pravdepodobne mal ryšavé vlasy, ktoré mu pod vplyvom slnka a staroby úplne zbeleli. Jeho spočiatku dobré zdravie a solídna telesná konštitúcia sa s pribúdajúcim vekom a s narastajúcim fyzickým a psychickým vyčerpaním v priebehu dvoch posledných plavieb (v rokoch 1498 − 1504) strácali. Na konci života trpel Kolumbus dnou a bližšie neznámou očnou chorobou, až napokon zomrel vo veku necelých päťdesiatpäť rokov. Viac o Kryštofovi Kolumbovi si prečítajte v článku na HistoryLab.sk

 

 

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.