Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 25.9.1991

V tento deň roku 1991 zomrel nacistický zločinec Klaus Barbie. Klaus Barbie vstúpil v roku 1935 do nacistickej tajnej služby Sicherheitsdienst (SD). Počas druhej svetovej vojny pôsobil najprv v Holandsku, neskôr vo Francúzsku. Za svoje zločiny, ktoré spáchal v mestách Dijon a Lyon, si vyslúžil prezývku „Mäsiar z Lyonu“. Tu pôsobil vo funkcii hlavného veliteľa miestneho Gestapa. Barbie sa osobne podieľal na mučení väzňov a stal sa zodpovedným za smrť vyše 4000 ľudí. Jednou z jeho najznámejších obetí bol vysokopostavený predstaviteľ francúzskeho odbojového hnutia – Jean Moulin. Barbiemu sa po vojne podarilo vyhnúť spravodlivosti a využil komplikovanú dobu začínajúcej Studenej vojny vo svoj prospech. Po vojne totiž pôsobil ako informátor pre americkú tajnú službu. Vďaka tejto činnosti nielenže nebol vydaný spravodlivosti, ale dokonca mu bolo umožnené ukryť sa v Južnej Amerike, a to napriek tomu, že vo Francúzsku bol odsúdený na trest smrti v neprítomnosti. Barbieho úkryt odhalili už v roku 1971 známi lovci nacistov Serge a Beáta Klarsfeldovci, no do Francúzska bol vydaný až  v roku 1983.

Tam čelil stíhaniu za zločiny, ktorých sa dopustil medzi rokmi 1942 a 1944 v Lyone. Súdny proces s nim sa oficiálne začal 11. mája 1987 a vyvrcholil 4. júla toho istého roku jeho odsúdením na doživotie za zločiny proti ľudskosti. Zomrel o štyri roky neskôr vo veku 77 rokov na leukémiu v lyonskej väznici.

O francúzskom odboji si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk/rozhovory/francuzsky-odboj-proti-nacizmu-mal-viacero-tvari/