Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1956-02-25

V roku 1956 sa skončil prelomový, XX. Zjazd Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

Nikita Sergejevič Chruščov

14. zjazd Komunistickej strany Sovietskeho zväzu sa konal v Moskve od 14. do 26. februára 1956 a bol to prvý zjazd KSSZ po smrti diktátora J. V. Stalina. Známym a prelomovým sa stal predovšetkým vďaka vystúpeniu prvého tajomníka strany Nikitu Sergejeviča Chruščova. Chruščov na zjazde predniesol prejav „Kult osobnosti a jeho dôsledky“, v ktorom poodhalil a odsúdil diktátorské praktiky J. V. Stalina. Zjazd sa tak považuje za bod obratu, ktorým stalinizmus prestal byť oficiálnou politikou KSSZ a zároveň aj celého sovietskeho bloku, hoci opatrná destalinizácia prebiehala v rôznych oblastiach života a rôznych krajinách nerovnakou mierou.

Odhalenie nezákonných praktík zo stalinského obdobia vyvolalo spočiatku medzi členmi Politbyra prejavy nesúhlasu a pohoršenie. Tieto praktiky totiž boli držané za diktátorovej vlády v tajnosti a preto sa členom Politbyra aj verejnosti zdali neuveriteľné. Niektoré hlasy žiadali dokonca odvolanie Chruščova. Samotný prejav sa napriek snahe o utajenie dostal na verejnosť a vo svete spôsobil šok.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar