#VtentoDeň: 24.11.1966
V tento deň v roku 1966 došlo k najväčšej leteckej havárii v histórii Československa. Okolo pol piatej v poobedňajších hodinách sa v blízkosti Svätého Jura v Malých Karpatoch zrútilo bulharské lietadlo. Zrážku nikto neprežil. Išlo o 74 cestujúcich a 8 členov posádky.
Na palube lietadla bolo 37 Bulharov, 16 Maďarov, 5 Čechov, 5 Nemcov, 3 Brazílčania, 2 cestujúci z Čile, po jednom z Argentíny, Hondurasu, Švajč iarska, Japonska, Tuniska a Spojeného kráľovstva. Lietadlo typu Iliušin II-18 patiriace bulharskej leteckej spoločnosti TABSO letelo zo Sofie do Berlína, no pre zlé počasie nad mestom Praha muselo pristáť v Bratislave v Ivanke pri Dunaji. Len niekoľko minút po štarte lietadlo zachytilo vrcholce stromov, pilotom sa ho nepodarilo stabilizovať a narazili do Sakrakopca.
Medzi obeťami bola aj bulharská operná sólistka Jekaterina Popová, honduraský spisovateľ Ramon Amaya Amador, či bulharský veľvyslanec v Berlíne, generál Ivan Byčarov. Ostatky opernej speváčky boli obradne prevezené do Sofie, kde je pochovaná na národnom cintoríne. Práve jej smrť spôsobila, že o tragickej nehode sa písalo viac, ako si komunistické režimy Československa a Bulharska priali. Napriek tomu sa na nehodu rýchlo pozabudlo. Vyšetrovanie neprinieslo spoľahlivé závery. Napriek prvotným nezhodám a obviňovaniu medzi bulharskými a československými vyšetrovateľmi a vzniku konšpiračných teórií o úmyselnej havárii, záverečná oficiálna správa konštatovala, že príčina nehody sa nedá jednoznačne určiť, pravdepodobne šlo o nedostatočné zhodnotenie terénnych a poveternostných podmienok zo strany pilotov.
Na mieste nehody bolo vysadených 82 briez, jedna pre každú obeť tragédie. Pamätník obetiam bol inštaovaný až v roku 2010, rozšírený v roku 2012 o informačnú tabuľu.