Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1590-10-24

roku 1590 zakotvila v anglickom prístave Plymouth loď na palube s objaviteľom Johnom Whitom, ktorý niesol správu o jednej z najväčších záhad osídľovania zámorských teritórií.

Nachádzame sa v roku 1587 a do anglickej kolónie na ostrove Roanoke v Severnej Karolíne prichádza skupina 117 osadníkov. Na tom by nebolo nič neobvyklé, avšak na rozdiel od predchádzajúcich výprav sa medzi prišelcami nachádzali aj ženy a deti a cieľom tejto výpravy bolo rodinné osídľovanie kolónie (91 mužov, 17 žien a 9 detí). Prichádzajúci kolonisti hľadali nový domov a neplánovali návrat do Anglicka. Zhruba po mesiaci vyrazil líder expedície White do Anglicka pre nové zásoby.

To, čo objavil po návrate na Roanoke, muselo prekonať aj jeho najhoršie predstavy. Osada bola opustená a všetko, čo našiel, boli vypáčené a rozbité debny a roztrhané knihy. Jediná správa, ktorú pravdepodobne zanechali osadníci, bol nápis CROATOAN na tráme pri vchode do pevnosti, čo mal byť smer odchodu v prípade nutnosti. Croatoani bolo označenie pre priateľský indiánsky kmeň, ktorý žil na ostrove rovnakého mena južne od Roanoke.

Ďalšie snahy o pátranie po zmiznutých kolonistoch prekazilo počasie. Prichádzajúce búrky napokon ovplyvnili rozhodnutie veliteľov lodí a namiesto k ostrovu Croatoan vyrazili späť do Anglicka. O stratených kolonistoch už viac nikdy nikto nepočul. Viac si o tejto záhadnej udalosti môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/novovek/zahada-stratenych-kolonistov/

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar