Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1802-07-24

Roku 1802 sa narodil francúzsky spisovateľ Alexander Dumas starší.

Syn napoleonského generála a vnuk francúzskeho markíza a kreolky z Haiti sa preslávil svojimi dobrodružno-historickými románmi, v ktorých mu však viac ako o historickú vernosť išlo vždy v prvom rade o zábavu. Intrigami, tajnými sprisahaniami, únosmi, množstvom súbojov a neustálym držaním čitateľa v napätí však oživil francúzsku a európsku históriu tak ako len máloktorý iný spisovateľ. Aj preto sa už za svojho života stal jedným z najčítanejších autorov, pričom jeho príbehy o mušketieroch alebo o grófovi Monte-Christo patria stále k tým najpopulárnejším, o čom svedčí aj približne 200 filmových adaptácií jeho románov.

Dumas bol tiež neuveriteľne plodný spisovateľ, čo bolo dané aj tým, že mu pri jeho prácach pomáhalo niekoľko spolupracovníkov, z ktorých najvýznamnejším bol Auguste Maquet, pôvodným povolaním profesor histórie. Ich spolupráca prebiehala tak, že Maquet našiel materiál a spracoval prvý náčrt deja. Dumas dielo literárne dopracoval, pričom mu často pomáhali aj ďalší spolupracovníci. Na hotových dielach sa však uvádzalo len Dumasovo meno.

Napriek bohatstvu, ktoré si svojou tvorbou dokázal Dumas zabezpečiť, bol vďaka rozšafnému spôsobu života takmer neustále na pokraji bankrotu. Na konci svojho života sa chorý uchýlil k svojmu nemanželskému synovi, takisto významnému spisovateľovi Alexandrovi Dumasovi mladšiemu a vo veku 68 rokov u neho na mozgovú príhodu 5. decembra 1870 aj zomrel. Medzi jeho najslávnejšie výroky patrí určite zvolanie z Troch mušketierov: „Všetci za jedného, jeden za všetkých“, ale pozoruhodná je aj jeho odpoveď kritikovi, ktorý sa oprel do jeho afrického pôvodu: „Môj otec bol mulat, môj starý otec černoch a môj prastarý otec opica. Vidíte, pane, moja rodina sa začína tam, kde sa končí tá vaša.“

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar