Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1812-06-24

Roku 1812 zahájil Napoleon svoju inváziu do Ruska.

Bol teplý júnový večer roku 1812 a polmiliónová Grande Armée táborila na brehoch rieky Neman. Na druhý deň ráno mali vojaci pod vlajkou francúzskeho cisára podniknúť prvý výpad na rozľahlé ruské územie. Napoleon sťa hrdý otec ešte vykonával poslednú slávnostnú inšpekciu. Ako Caesar pred mnohými storočiami, aj on sa rozhodol prekročiť rubikon. No zatiaľ čo antický vojvodca smeroval za triumfom, Napoleona čakala v Rusku katastrofa. Jej počiatok však nesiaha až kamsi k opustenej a podpálenej Moskve. Francúzska armáda stretla svojho najväčšieho nepriateľa už pár dní po prekročení rieky Neman.

Sebavedomie francúzskeho cisára a presvedčenie o vlastnom triumfe sa možno z dnešného pohľadu javí ako bláznovstvo, ale v dobovom kontexte o ňom pochyboval málokto. Skúsenosti z rokov 1805 a 1807 zreteľne dokazovali, že ruská armáda sa v otvorenom boji Napoleonovi nevyrovná a jej šance na úspech nie sú práve vysoké. Minimálne vrchný ruský veliteľ Michail Kutuzov však tušil, že obsadiť rozsiahle ruské pláne je čosi celkom iné, než taktickým géniom okabátiť súpera pri Slavkove, či rozhodujúcim útokom rozdrviť pri Friedlande. Čo však ani slávny ruský vojvodca nemohol tušiť, že nakoniec matičku Rus zachráni, si môžete prečítať v článku z nášho archívu https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/napoleona-v-rusku-neporazil-len-general-zima-ale-aj-marsal-tyfus/.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar