Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1916-04-24

roku vypuklo v Írsku Veľkonočné povstanie

Britskí vojaci počas povstania v Dubline

Veľkonočné povstanie (angl. Easter Rising, ír. Éirí Amach na Cásca) alebo tiež Veľkonočná rebélia bolo ozbrojené povstanie v Írsku počas Veľkonočného týždňa v roku 1916. Povstanie bolo zahájené Írskymi republikánmi s cieľom ukončenia britskej nadvlády v Írsku. Povstalci chceli využiť, že Spojené kráľovstvo bolo zaneprázdnené prvou svetovou vojnou a vystúpiť zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska a zriadiť nezávislú Írsku republiku

Povstanie zorganizovala sedemčlenná vojenská rada Írskeho republikánskeho bratstva a začalo sa na Veľkonočný pondelok 24. apríla 1916. Trvalo šesť dní a odohrávalo sa predovšetkým v Dubline (menšie zrážky sa udiali tiež v grófstvach Meath, Galway, Louth, Wexford a Cork). Povstalci v prvý deň obsadili strategicky dôležité budovy v Dubline a vyhlásili Írsku republiku. Britská armáda privolala posily vrátane delostrelectva a delového člnu. Na cestách do centra mesta prebiehali pouličné boje, v ktorých povstalci spomaľovali britský postup a spôsobili mnoho strát. Na iných miestach Dublinu boje pozostávali najmä z ostreľovania a bojov s delostrelectvom na veľkú vzdialenosť. Hlavné pozície povstalcov boli postupne obkľúčené a ostreľované delostrelectvom.

Britská armáda s oveľa väčším počtom a ťažšími zbraňami povstanie nakoniec potlačila. Briti zajali približne 3 500 ľudí a 1 800 z nich poslali do internačných táborov alebo väzníc v Británii. Väčšina vodcov povstania bola po vojenských súdoch popravená. Zo 485 zabitých osôb bolo 260 civilistov, 143 príslušníkov britskej armády a polície a 82 írskych povstalcov vrátane 16 povstalcov popravených za svoju úlohu v Povstaní. Viac ako 2 600 ľudí bolo zranených. Mnohí z civilistov boli zabití alebo zranení britskou delostreleckou paľbou alebo boli omylom považovaní za povstalcov. Ďalší sa dostali do krížovej paľby počas prestrelky medzi Britmi a povstalcami. Ostreľovanie a následné požiare zanechali časti Dublinu v troskách. Bolo to najvýznamnejšie povstanie v Írsku od povstania v roku 1798. Popravy a následný politický vývoj nakoniec prispeli k zvýšeniu ľudovej podpory írskej nezávislosti.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar