Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1794-03-24

Roku 1794 vyhlásil Tadeusz Kościuszko povstanie proti Rusku.

Na obraze Jana Bogumi Plersza je Kościusko padajúci so svojim koňom počas bitky pri Maciejowicach.

Poľský a americký generál a pevnostný inžinier Tadeusz Kościuszko sa narodil v roku 1746. V roku 1776 sa dostal do Ameriky, kde sa zúčastnil americkej vojny za nezávislosť. Stal sa veľmi úspešným inžinierom, fortifikoval rôzne vojenské tábory Kontinentálnej armády a v roku 1783 ho Kongres USA povýšil na generála americkej armády.

V auguste 1784 sa vrátil do Poľska (v tom čase Poľsko-litovskej únie, resp. Republiky oboch národov), ktoré sa snažilo o reformy po tzv. Prvom delení Poľska (1772). Dňa 3. mája 1791 bola v Poľsku, ako v prvej krajine Európy, schválená písaná ústava (dnes štátny sviatok). Reformný proces v krajine však vyvolal reakciu Pruska a Ruska a 18. mája 1792 Rusko zaútočilo s približne 100 tisícami vojakov na územie Poľska (Litovské vojská sa pre zradu ich veliteľa bojov nezúčastnili).

Poľská tzv. Korunná armáda musela pred presilou ustúpiť aj napriek viacerým úspechom Kościuszka (ešte pred inváziou sa stal veliteľom jednej z divízií, vyznamenal sa najmä v bitkách pri Vladimíre, Zieleńci a Dubienky) nakoniec ruské vojská zvíťazili a došlo k tzv. druhému deleniu Poľska (1793).

Kościusko sa so situáciou nezmieril a ešte v lete 1793 vypracoval koncepciu národného povstania a v roku 1794 povstanie v Krakówe aj zahájil. Napriek odhodlaniu a viacerým počiatočným úspechom bolo povstanie tvrdo potlačené ruskými a pruskými vojskami. Kościuszka zajali ruské jednotky a uväznili ho v Petropavlovskej pevnosti. V roku 1795 potom došlo k tretiemu deleniu Poľska, ktoré na 123 rokov ukončilo existenciu poľského štátu.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar