Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 24.1.0041

roku 41 bol počas sprisahania zavraždený rímsky cisár Caligula. Dôstojníci Prétorianskej gardy ktorí puč, spoločne s niekoľkými senátormi, viedli, ešte v ten istý deň vyhlásili za cisára Caligulovho strýka Claudia.

Caligula nastúpil na trón v marci roku 37, ale jeho krátka vláda bola plná výstredností a prenasledovania politických protivníkov. Čo však bolo nebezpečnejšie, cisár nebral ohľad ani na svojich ochrancov, dôstojníkov často urážal tým, že im dával potupné vojenské heslá a uťahoval si z nich. Nevyplatilo sa mu to.

Sprisahanci plánovali 24. januára povraždiť celú cisársku rodinu a obnoviť republiku. V zmätku však jeden z radových vojakov rabujúcich palác objavil za závesom skrývajúceho sa Caligulovho strýka Claudia. Vojaci sa ho zmocnili, napriek jeho odporu ho odviedli do tábora a tam vyhlásili za cisára.

Táto udalosť je jednou z najzreteľnejších ilustrácií moci akou disponovala vojenská jedntoka, ktorej poslaním mala byť osobná ochrana cisára – Prétorianska garda. Viac si o fascinujúcich dejinách vojakov, ktorí písali dejiny Rímskej ríše môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk//starovek/pretorianska-garda/