Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0912-11-23

Roku 912 sa narodil saský vojvoda, východofranský kráľ a prvý cisár Rímskonemeckej ríše (korunovaný 962) Oto I.

Bitka pri Lechu

10. augusta 955 zhromaždil kráľ Oto I. armádu zo všetkých kútov Východofranskej ríše. Velil ôsmim vojskám, každé z nich malo tisíc jazdcov. Na čele stáli tri bavorské kontingenty, ktorým velil bavorský vojvoda Henrich I., za nimi bol lotrinský vojvoda Konrád Červený, ktorý velil franskému vojsku, nasledoval Oto I. so svojimi ťažkoodencami. V ďalšom slede nastúpili dve švábske vojská s ich vojvodom Burghardom II. Tisíc vybraných a dobre vyzbrojených českých jazdcov, ktorých do Nemecka poslal knieža Boleslav I., zostalo úplne vzadu ako záloha. Ťažkoodenci Ota I. sa ukázali ako rozhodujúci a Maďarov donútili k úteku. Väčšina maďarských bojovníkov padla v boji. Zajatí boli maďarskí vojvodcovia Bulču, Lél a Šúr, ktorí neskôr odvisli na šibenici. Po tejto udalosti sa začalo s „obnovou“ východných hraníc Východofranskej ríše. V šesťdesiatych rokoch boli ofenzívy smerom na východ úspešné a Maďari tu úplne stratili svoju moc. Oto I. znova zriadil Východnú marku. Viac sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/stredovek/od-vychodnej-marky-po-rakuske-vojvodstvo/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar