Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1942-10-23

Roku 1942 začala druhá bitka pri El Alameine.

Mapa bojísk v severnej Afrike

Záhajením operácie Lightfoot,  odštartovali spojenecké jednotky druhú bitku pri El Alameine.  Nemecké Afrikakorps pod vedením Erwina Rommela sa síce dokázali dlho brániť, katastrofálna zásobovacia stratégia však donútila Nemcov ustúpiť. Víťazstvo Spojencov  v druhej bitke pri El Alameine znamenalo začiatok konca bojov v Severnej Afrike a eliminovalo nacistickú hrozbu pre Egypt či Suezský prieplav. Bitka posilnila morálku Spojencov, keďže bola prvým veľkým úspechom proti Osi od operácie Crusader v roku 1941.

Stratou Afriky sa vojenská kariéra Erwina Rommela nekončila. „Púštna líška“, ako ho nazývali, je tradične považovaný za jedného z najzdatnejších nemeckých generálov. Viac o jeho pôsobení nájdete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/pustna-liska-1-cast/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar