#VtentoDeň: 1894-06-23
Roku 1894 bol založený Medzinárodný olympijský výbor.
Pozoruhodnú tradíciu antických olympijských hier, ktoré sa konali každé štyri roky v gréckej Olympii od roku 776 pred n. l. až do konca 4. storočia n. l., keď ich posledný cisár celého rímskeho impéria Theodosius I. (povýšil kresťanstvo na jediné oficiálne náboženstvo ríše a to neznieslo žiadnu pohanskú konkurenciu) zakázal, sa po 1500 rokoch pokúsil obnoviť francúzsky barón Pierre de Coubertin. Jeho snaha vytvoriť vrcholnú bázu pre športovú prípravu, ktorú považoval za dôležitú pre správny vývoj mladých ľudí, sa aj kvôli rastúcemu medzinárodnému záujmu o staroveké olympijské hry, podporenému vtedajšími archeologickými nálezmi z Olympie, nakoniec stretla s mimoriadnym úspechom.
V júni 1894 sa v Paríži na jeho popud konal medzinárodný kongres, ktorého sa zúčastnili delegáti z dvanástich krajín. Coubertinov návrh znovuobnoviť olympijské hry kongres odobril a 23. júna 1894 tak mohol vzniknúť riadiaci orgán, ktorý to mal celé uviesť do života a zabezpečiť – Medzinárodný olympijský výbor. Prvé moderné olympijské hry sa konali už o dva roky nato, ako inak, v gréckych Aténach.
V súčasnosti združuje MOV 206 národných olympijských výborov a organizuje letné a zimné (od roku 1924) olympijské hry, najväčšiu športovú udalosť na svete, každé štyri roky (od roku 1994 sa LOH a ZOH striedajú s dvojročným odstupom). S tými olympijskými ideálmi je to ale niekedy podobne ako v staroveku (v ňom navyše zďaleka nemali takú snahu o platonický idealizmus), o čom svojím spôsobom svedčí aj prípad neprekonateľného olympijského víťaza, o ktorom si môžete viac prečítať tu https://historylab.sk/starovek/kto-vyhral-olympiadu-v-antike/.