Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 23.4.1995

V roku 1995 sa prvý krát oslavoval Svetový deň kníh a autorských práv

Shakespeare

Svetový deň knihy a autorských práv je medzinárodné podujatie venované literatúre (knihám, čítaniu atď.) a písanému slovu, ako aj právam autorov, ktoré každoročne organizuje UNESCO 23. apríla na deň sv. Juraja. Je to tiež symbolický dátum výročia úmrtia spisovateľov Miguela de Cervantesa a Williama Shakespeara.

Pôvodnú myšlienku na Deň kníh vymyslel v roku 1922 španielsky spisovateľ Vicente Clavel Andrés na počesť autora Miguela de Cervantesa. Prvýkrát sa tento sviatok oslavoval 7. októbra 1926, teda v deň Cervantesových narodenín, a v roku 1930 sa presunul na dátum jeho úmrtia, 23. apríla (aj keď dnes sa väčšina historikov zhoduje, že zomrel už 22. apríla 1616). Oslava sa tešila veľkej popularite v Španielsku, najmä v Katalánsku, kde sa zhoduje s Dňom svätého Juraja, patróna Katalánska. Tento deň zvyčajne zahŕňal výmenu darov medzi blízkymi a od knižného veľtrhu v Barcelone v roku 1931 sú týmito darmi kniha a ruža.

V roku 1995 UNESCO rozhodlo, že Svetový deň knihy a autorských práv sa bude sláviť 23. apríla, keďže tento dátum je zároveň výročím úmrtia Williama Shakespeara a Inca Garcilasa de la Vega, ako aj výročím narodenia alebo úmrtia niekoľkých ďalších významných autorov. Historickou zhodou okolností Shakespeare a Cervantes zomreli v ten istý dátum – 23. apríla 1616 – ale nie v ten istý deň, keďže v tom čase Španielsko používalo gregoriánsky kalendár a Anglicko juliánsky kalendár; Shakespeare v skutočnosti zomrel 10 dní po Cervantesovej smrti, 3. mája podľa gregoriánskeho kalendára.