Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1443-02-23

V roku 1443 sa v Kluži narodil uhorský kráľ Matej Korvín.

Matej Korvín

Matej Korvín bol uhorský a chorvátsky kráľ v rokoch 1458 až 1490, od roku 1486 bol tiež rakúsky vojvoda a od roku 1469 si nárokoval aj titul českého kráľa. Pochádzal z rodu Huňadyovcov a ide o jedného z najvýznamnejších a najúspešnejších uhorských panovníkov. Za Matejovej vlády došlo k ekonomickému a kultúrnemu rozkvetu krajiny. Dobyl Sliezsko, Lužicu a Moravu, Dolné Rakúsko a svojím sídlom urobil Viedeň. V roku 1465 založil v Bratislave Universitas Istropolitana a v roku 1480 aj univerzitu v Pešti. Podnikol aj tri výpravy proti Osmanskej ríši, v ktorých dosiahol iba čiastočné úspechy. K rozvoju vzdelanosti počas jeho vlády výrazne prispela jeho manželka Beatrix Aragónska, dcéra neapolského kráľa. Manželia boli veľmi vzdelaní a vzdelanosť aj podporovali. Do krajiny pozývali zahraničných, najmä talianskych umelcov, staviteľov a učencov. Do uhorského kráľovstva za vlády Mateja Korvína prenikali myšlienky humanizmu a renesancie. Podľa viacerých zdrojov ovládal češtinu i slovenčinu. O jeho snahe zastaviť tureckú expanziu smerom do strednej Európy si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/stredovek/ako-matej-korvin-bojoval-s-turkami/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar