Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1879-01-23

Roku 1879 vyvrcholila bitka pri Rorke’s Drift.

Alphonse de Neuville: The defence of Rorke’s Drift 1879

Bitka o misijnú stanicu Rorke’s Drift sa odohrala bezprostredne po bitke pri Isandlwane, v ktorej armáda Zuluov rozdrvila hlavné britské sily v oblasti. Skončila sa víťazstvom Britov, ktorí bránili stanicu a útočníkom spôsobili veľké straty.Väčšina útočiacich Zuluov boli z oddielu princa Dabulamanziho, ktorí boli nespokojní s tým, že počas predchádzajúcej bitky pri Isandlwane boli v zálohe a teda nemali priamy podiel na víťazstve a koristi. Rozhodli sa preto zaútočiť na misijnú stanicu, ktorú chránil malý oddiel. Briti však v tomto prípade situáciu nepodcenili a narozdiel od bitky pri Isandlwane neváhali porušiť niektoré veľmi nerozumné predpisy (napr. ohľadne  zaobchádzania s muníciou). Vďaka tomu sa im podarilo udržať sústredenú paľbu a stály prísun munície pre bojujúcich vojakov a vyčerpaní Zulovia museli nakoniec s veľkými stratami ustúpiť. Nečakane úspešný boj Britov bol ocenený rekordným počtom 11 Viktóriiných krížov (najvyššie britské vyznamenanie) a zvečnený v už klasickom vojnovom filme s príznačným názvom Zulu z roku 1964.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar