Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1800-12-22

Roku 1800 si atentátnici určili miesto, kde umiestnia Pekelný stroj, ktorý mal zavraždiť Napoleona.

Vyznačenie plánovanej cesty z Tuillerijského paláca do Opery a miesto, kde došlo k výbuchu.

24. december roku 1800 mal prvý konzul Bonaparte stráviť spoločne s rodinou a priateľmi v parížskej Opere, kde bola na programe premiéra Haydnovho oratória Stvorenie sveta. Ten najhistorickejší moment sa však odohral ešte pred jeho prvým tónom, a síce cestou do Opery. Napoleon počas nej zažil vlastný vianočný zázrak – len o vlások unikol smrtiacemu atentátu. Atentát na Napoleona chystalo dokopy sedem ľudí a celá misia začala 17. decembra 1800, keď kúpili koňa a voz, na ktorý začali pripravovať vražednú zbraň: La Machine Infernale – Pekelný stroj. Dva dni pred atentátom, t. j. 22. decembra, bolo určené miesto, kde bude stroj umiestnený. Na Štedrý deň ho následne atentátnici ešte odviezli do Porte Saint-Denis, kde naplnili sudy pušným prachom a pobrali sa na ulicu Saint-Nicaise. Ako to celé dopadlo sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/novovek/ako-napoleon-unikol-vianocnemu-atentatu/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar