Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1963-11-22

#VtentoDeň roku 1963 bol v americkom Dallase spáchaný atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Kennedy v Dallase len momenty pred jeho smrťou

O 12:34 miestneho času bol Kennedy cestou na letisko na Dealey Plaza postrelený dvomi ranami z pušky a o pol hodiny neskôr zomrel v dallaskej nemocnici. Strelcom bol údajne Lee Harvey Oswald, bývalý príslušník United States Marine Corps, ktorého polícia hneď po čine zatkla. O dva dni neskôr ho však pri prevoze do väznice zastrelil istý Jack Ruby, majiteľ nočného baru. Svoj čin ospravedlňoval tvrdením, že chcel pomstiť prezidentovu smrť. Nečakaná smrť hlavného podozrivého spôsobila, že okolnosti zločinu zostali aj naďalej plné dohadov a rôznych konšpiračných teórií. V roku 2013 vo svojej knihe Conspiracy Theory in America tvrdil politológ Lance deHaven-Smith, že práve v súvislosti s Kennedyho smrťou sa v USA objavilo a začalo používať spojenie „konšpiračná teória“. Toto slovné spojenie sa objavilo v správe CIA (tvrdila, že pre množstvo konšpiračných teórií, ktoré sa objavili, je vyšetrovanie vraždy prezidenta extrémne náročné) aj v novinách New York Times. Iní odborníci však tieto jeho závery kritizujú a rozšírenie a popularizáciu výrazu „konšpiračné teórie“  hľadajú inde. Faktom ostáva, že JFK patrí medzi najpopulárnejších amerických prezidentov v dejinách.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar