Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1866-07-22

Roku 1866 sa pri Lamači strhla posledná bitka prusko-rakúskej vojny.

Záverečná bitka prusko-rakúskej vojny z roku 1866, ktorá sa 22. júla odohrala pri dnešnej bratislavskej časti Lamač, v tom čase samostatnej obce (nem. Blumenau), už nemala na jej celkový výsledok žiadny vplyv. O jej výsledku rozhodla už 3. júla obrovská bitka pri Hradci Králové, v ktorej bojovalo vyše 400 tisíc mužov a ktorú napriek kvalitnejšej rakúskej kavalérii a delostrelectvu rozhodla lepšia pruská pechota a generalita.

Ustupujúca rakúska armáda si potrebovala zaistiť strategicky dôležitú Bratislavu. Prusi sa hnali ju obsadiť. Prístup k mestu od Záhoria kryla Mondelova brigáda, proti ktorej vrhol pruský princ Fridrich Karol, veliteľ 1. pruskej armády,  7. a 8. divíziu pod velením generála von Franseckého.

Do mesta medzičasom smerovali a postupne prichádzali ďalšie rakúske jednotky a opúšťali ju obyvatelia zo strachu pred pruským plienením. Veľa Bratislavčanov však neváhalo zostať a z okolitých kopcov vzrušene sledovalo prebiehajúcu bitku ďalekohľadmi. Pred ich zrakmi prudká pruská delostreľba spôsobila početné požiare v Lamači a Dúbravke, ale rakúskym jednotkám z Mondelovej brigády sa napriek pruským útokom podarilo udržiavať obranné postavenie.

Jednej pruskej jednotke sa ťažkým lesnatým terénom podarilo dostať krátko predpoludním až ku Kamzíku, ale to už vstúpil do platnosti pokoj zbraní oznamujúci začiatok mierových rokovaní v juhomoravskom Mikulove. V bitke, ktorá už nemohla nič rozhodnúť a ktorá ani nemusela vypuknúť (o prímerí sa vedelo na oboch stranách už od rána), prišli Prusi o 207 mužov a 59 koní, Rakúšania o 489 mužov a 57 koní.

Bitka pri Lamači sa tak aspoň stala najväčšou bitkou takzvanej nemeckej vojny na našom území. Na rozdiel od lamačskej bitky, dôsledky vojny boli naozaj mimoriadne. Prusku umožnilo víťazstvo zjednotiť Nemecko na úkor Rakúska a to sa na úkor slovanských národov ríše vyrovnalo s Uhorskom. Vznik Rakúsko-Uhorska v roku 1867 a hlavne Nemeckého cisárstva v roku 1871 po ďalšom veľkom pruskom víťazstve nad Francúzskom nasmerovali Európu v ústrety svetovým vojnám 20. storočia.

Viac o tejto i ďalších zaujímavých a významných vojenských udalostiach v našich dejinách si môžete prečítať aj v knihe Bitky a bojiská (Slovart, 2021) nášho kolegu z redakcie Romana Mocpajchela, odkiaľ pochádza aj priložená ilustrácia Františka Hříbala.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar