Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1941-06-22

Roku 1941 nacistické Nemecko spolu so svojimi spojencami zaútočilo na Sovietsky zväz.

Približne o tretej hodine ráno 22. júna 1941 si šiel sovietsky vodca Josif Stalin ľahnúť do postele. V predchádzajúcich dňoch ignoroval varovania o hromadiacich sa nemeckých vojskách na hraniciach ZSSR od svojich špiónov, vojakov z terénu či hláv štátov (varovali ho Churchill i Roosevelt). Hodinu potom, ako si ľahol, sa začala operácia Barbarossa, jedna z najväčších a najbrutálnejších vojenských kampaní v dejinách ľudstva.

V mnohých prácach venujúcich sa druhej svetovej vojne a predovšetkým východnému frontu sa uvádza, že Stalin sa po prvých správach o nemeckom útoku 22. júna 1941 nervovo zrútil. Často sa hovorí o tom, že mal dokonca povedať vetu: „Všetko je stratené. Lenin založil náš štát a my sme ho zničili.“ Potom sa údajne stiahol z Moskvy na svoju daču a očakával, že ho jeho podriadení zosadia a prídu popraviť. Nič z toho však nie je pravda.

Každá vojna so sebou prináša množstvo mýtov (nie nadarmo sa hovorí, že prvou obeťou vojny je pravda) a najväčší vojenský konflikt v ľudských dejinách to len potvrdzuje. Na najrozšírenejšie nepravdivé mýty o východnom fronte druhej svetovej vojny v roku 1941, ktorý sa stal najgigantickejším pozemným bojiskom (tým úplne najväčším bol v tejto istej vojne Pacifik) celej histórie, sa pozrel vo svojom článku https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/pat-mytov-o-vychodnom-fronte-v-roku-1941/ aj náš kolega z redakcie Jakub Drábik.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar