Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 22.5.1455

roku 1455 sa prvou bitkou pri St Albans (presnejšie v uliciach tohto mesta ležiaceho 35 km severne od Londýna) začala povestná vojna ruží (1455 – 1487).

Jednotvárna a krvilačná občianska (resp. skôr šľachtická, lebo sa medzi sebou vybíjala hlavne šľachta) vojna o anglický trón postavila proti sebe rody Lancasterovcov (červená ruža) a Yorkovcov (biela ruža) s ich prívržencami.

Príčiny tejto vojny siahali ešte hlboko do obdobia storočnej vojny, ktorá skončila anglickou porážkou len dva roky predtým. Vojna ruží patrí k najznámejším epizódam anglických dejín nielen vďaka slávnym Shakespearovým hrám, ale nedávno ju svojím spôsobom spopularizoval aj výpravný televízny fantasy seriál Hra o tróny, keďže autor literárnej predlohy seriálu G. R. R. Martin sa chaotickými udalosťami krvavej šľachtickej vojny pri svojej stále nedokončenej fantasy ságe silne inšpiroval.

Samotný názov vojna ruží sa v skutočnosti začal v širšej miere používať pre tento vojenský konflikt až od 19. storočia, potom čo ho slávny škótsky románopisec Walter Scott použil v jednom zo svojich populárnych historických príbehov. Scotta k názvu možno inšpirovala fiktívna scéna zo Shakespearovej hry Henrich VI. (časť prvá), kde si v záhrade prívrženci Lancasterovcov a Yorkovcov trhajú na znak vernosti jednému alebo druhému rodu červenú či bielu ružu.

Yorkovci bielu ružu ako symbol naozaj používali už od začiatku konfliktu, ale červená ruža sa ako symbol Lancasterovcov začala používať až po víťazstve Henricha Tudora (hlavy lancasterovskej strany) nad kráľom Richardom III. z rodu Yorkovcov v bitke pri Bosworthe (1485). Tá v podstate nielen ukončila vojnu ruží, ale ich aj obe spojila v tudorovskej červeno-bielej ruži a z Henricha urobila zakladateľa novej dynastie, ktorá vládla Anglicku až do roku 1603.