Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1970-04-22

roku 1970 sa prvý krát oslavoval Deň Zeme.

Vlajka Dňa Zeme

História Dňa Zeme sa začala písať v roku 1969, keď mierový aktivista John McConnell na konferencii UNESCO v San Franciscu navrhol, aby sa jeden deň venoval Zemi a myšlienke mieru. Jeho prvý nápad bol, aby sa oslavoval 21. marec ako deň, keď je dĺžka dňa a noci rovnaká na severnej aj južnej pologuli. McConnell vytvoril aj vlajku Dňa Zeme. Tento deň bol neskôr potvrdený vo vyhlásení, ktoré vypracoval McConnell a podpísal generálny tajomník OSN. O mesiac neskôr navrhol americký senátor Gaylord Nelson usporiadať 22. apríla 1970 národné podujatie zamerané na environmentálnu výchovu. Nelson a Hayes sa dohodli, že podujatie nazvú „Deň Zeme“. Prvý Deň Zeme sa konal len v Spojených štátoch (v San Franciscu), v nasledujúcich rokoch Denis Hayes rozšíril podujatie aj do ďalších krajín. Táto oslava bola pravdepodobne myslená nielen ako ekologicky zameraný sviatok, ale aj ako ľavicovo orientovaný happening bojovníkov proti vojne vo Vietname. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentmi.

V roku 1971 začala organizovať Deň Zeme OSN, v roku 1990 sa 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. Deň Zeme dnes oslavuje viac ako miliarda ľudí v 193 krajinách, čo z neho robí najväčší svetský sviatok, na ktorom sa zúčastňujú ľudia bez ohľadu na pôvod, vieru alebo národnosť.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar