Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 21.3.1871

V roku 1871 sa Otto von Bismarck stal prvým kancelárom Nemeckej ríše.

Jeho nekompromisný prístup a autoritatívne vystupovanie mu vynieslo prezývku železný kancelár (chcel spojiť Nemecko železom i krvou ). Otto von Bismarck bol pruský politik a ministerský predseda Pruska v 60tych rokoch 19. storočia. Počas krátkych vojen proti Dánsku, Rakúsku a Francúzsku postupne získaval dominantú podporu pre Prusko od ostatných nemeckých štátov, čo nakoniec viedlo k zjednoteniu Nemecka v roku 1871. Najskôr spoločne s Rakúskom zaútočil na Dánsko, vzápätí donútil rakúsku Viedeň, aby správu Šlezvicka-Holštajnska získaného v tejto vojne odovzdala Prusku.

V roku 1866 sa Bismarck spojil s Talianskom, napadol Rakúsko a po rýchlom víťazstve v bitke pri Hradci Králové vyhlásil vznik Severnej nemeckej konfederácie. V roku 1870 sa vyostrili už tak napäté vzťahy s Francúzskom vinou emžskej depeše, v ktorej zosmiešnil jednanie s Francúzskom. Bola mobilizovaná pruská armáda a vypukla francúzsko-pruská vojna. Južné nemecké štáty, považované Francúzskom za agresora, sa pripojili k Severonemeckej konfederácii. Po obkľúčení francúzskej armády pri Sedane a niekoľkomesačnom obliehaní Paríža bolo Francúzsko donútené v máji 1871 podpísať mierovú zmluvu; bolo ňou anektované Alsasko a časť Lotrinska a navyše museli Francúzi zaplatiť penále 5 miliárd frankov.

Zdrvujúce víťazstvo nad Francúzmi sa v roku 1871 stalo ústredným faktorom pri zjednotení severných a južných štátov do nemeckého národného štátu. 18. januára 1871 na zámku vo Versailles slávnostne vyhlásené jednotné Nemecké cisárstvo.