Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1916-02-21

V roku 1916 začala bitka o Verdun, jedna z najväčších bitiek prvej svetovej vojny.

Obraz Henri-Georgesa Chartiera „Reprise du Fort de Douaumont par l’infanterie française“ z roku 1916. Nachádza sa v Musée de l’Armée v Paríži

Za približne 10 mesiacov (od 21. februára do 18. decembra 1916) pri nej na oboch stranách (Nemeckou ríšou a Francúzskom) zahynulo približne 300 000 vojakov a rovnaký bol aj počet zranených. Išlo o nemeckú ofenzívu, pričom pôvodným zámerom nemeckého velenia bolo nechať francúzsku armádu vykrvácať. Nemecká ofenzíva začala pomerne rýchlym postupom, no každým dobytým metrom odpor francúzskej armády narastal a straty stúpali neúprosným tempom. Na jeseň prevzali iniciatívu Francúzi a Nemcov vytláčali späť do ich pôvodných postavení. Keď sa bitka v decembri skončila, obe armády boli približne tam, kde na jej začiatku. Pre svoju krvavosť je bežne v literatúre označovaná ako verdunský mlynček na mäso.

Historik Vladimír Koppan ju v článku pre HistoryLab zaradil medzi 11 okamihov, ktoré zmenili Veľkú vojnu. Jeho článok si môžete prečítať v našom archíve: https://historylab.sk/velka-vojna/11-okamihov-ktore-zmenili-velku-vojnu/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar