Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1918-01-21

Roku 1918 po prvý krát nemeckému veleniu predstavila firma Mauser prototyp špeciálnej pušky, ktorá sa neskôr stala známa ako „T-Gewehr“ (skratka od „Tankgewehr“, tanková puška).

Mauser Tank – Gewehr M1918

Bola to veľká a ťažká zbraň (dĺžka 1, 68 metra a váha skoro 16 kg!), strieľajúca strelivo kalibru 13,2 x 92 mm . Veľmi sa podobala bežnej armádnej puške Mauser 1898, bola však len jednoranová. Okrem váhy a rozmerov mala ešte jednu obrovskú nevýhodu – spätný ráz. Bol taký silný, že strelcovi niekedy zlomil kľúčnu kosť či vykĺbil rameno. Obsluhu tvorili 2 vojaci – jeden strelec a jeden nosič munície. Úlohy si často striedali, vzhľadom na spätný ráz dokázal jeden vojak vystreliť naraz len niekoľko rán. Viac si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/velka-vojna/ako-zastavit-tanky/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar