Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1951-11-20

Roku 1951 sa bitevná loď São Paulo vydala na svoju poslednú plavbu – a zmizla bez stopy.

Brazílska bitevná loď São Paulo (Edoardo De Martino)

São Paulo bola bitevná loď typu dreadnought, mladšia z dvoch jednotiek triedy Minas Geraes, postavených pre brazílske vojnové námorníctvo na začiatku 20. storočia vo Veľkej Británii. Od roku 1910, keď bola São Paulo zaradená do služby, až do jej vyradenia v roku 1947 loď nezažila veľa vzrušenia v službe, snáď s výnimkou obdobia krátko po príjazde do Brazílie, keď sa nedobrovoľne stala súčasťou tzv. „vzbury biča“(Revolta da Chibata, rebélia námorníkov afro-brazílskeho pôvodu proti brutálnemu zaobchádzaniu). O to turbulentnejšie mali byť jej posledné chvíle. Záhada zmiznutej lode z roku 1951 sa stala jednou z najvzrušujúcejších udalostí brazílskeho námorníctva. Čo sa vtedy vlastne stalo? Viac si prečítajte v článku Romana Mocpajchela: https://historylab.sk/napriec-dejinami/zahadne-zmiznutie-bitevnej-lode/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar