Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1969-07-20

Roku 1969 pristáli prví ľudia na Mesiaci.

V nedeľu 20. júla 1969 o 20:17:39 svetového času (UTC) sa to podarilo americkému kozmickému letu Apollo 11. Jeho veliteľ Neil Armstrong o 6 hodín a 39 minút neskôr ako vôbec prvý človek v dejinách položil svoju nohu na mesačný povrch. Po ďalších 19 minútach ho nasledoval aj pilot lunárneho modulu Edwin „Buzz“ Aldrin (pilot veliteľského modulu Michael Collins bol v tom čase na obežnej dráhe okolo Mesiaca).

Prvé kroky ľudstva na Mesiaci sledoval so zatajeným dychom celý svet. V priamom prenose tak približne 600 miliónov ľudí mohlo počuť legendárnu Armstrongovu vetu: „Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

Po vyše dvojhodinovom pobyte na mesačnom povrchu, ktorý kozmonauti strávili zbieraním vzoriek, fotografovaním a praktickým skúšaním podstatne nižšej mesačnej gravitácie, sa vrátili na lunárny modul, kde si Armstrong počas odpočinku pustil z kazety aj Dvořákovú Symfóniu „Z Nového sveta“. S lunárnym modulom následne opustili Mesiac, spojili sa na obežnej dráhe s veliteľskou loďou, Armstrong s Aldrinom na ňu prestúpili (po odpojení padol lunárny modul opäť na Mesiac, ale už na neznáme miesto) a 24. júla 1969 o 16:50:35 svetového času s ňou úspešne pristáli vo vodách Tichého oceánu na domovskej Zemi.

Úspešné zavŕšenie programu Apollo znamenalo pre ľudstvo, pre vedecké poznanie a vývoj techniky naozaj obrovský skok. Ak by nebolo kozmonautiky, možno iba niekedy teraz by začínala éra mobilných telefónov.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar