Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0451-06-20

Roku 451 utrpel hunský vládca Attila svoju najvážnejšiu porážku v bitke na Katalaunských poliach.

„Bojovali muž proti mužovi a bol to boj krutý a premenlivý, šialený a tvrdošijný. Staré dejiny nám nemôžu rozprávať o žiadnom podobnom. O tomto boji sa rozprávajú také veci, že žiadny význačný muž, ktorý tento div nevidel, nemohol vo svojom živote zočiť nič skvelejšie.“ Aj týmito vzletnými slovami popisuje neskoroantický historik Jordanes jednu z najznámejších bitiek európskych dejín, ktorú proti sebe zviedli na Katalaunských poliach Huni so svojimi spojencami pod vedením povestného Attilu, neskôr známeho ako Bič boží, a rímsko-germánska koaličná armáda vedená generálom Flaviom Aetiom, ktorý vošiel do dejín ako posledný Riman.

Zostáva paradoxom dejín, že jedno z posledných veľkých víťazstiev Západorímskej ríše vybojovali predovšetkým ich germánski spojenci, ktorí tvorili väčšinu rímskeho vojska. O strategickom význame bitky dodnes nepanuje medzi historikmi úplná zhoda. Na jednej strane sa podarilo Rimanom s germánskou pomocou zastaviť veľký hunský nájazd do Galie, hoci za cenu strašných strát (presné čísla nie sú známe), na druhej strane Attilova armáda z katastrofálnej porážky nevyšla nakoniec až tak zle, keďže hneď nasledujúci rok vpadla s podobne zničujúcimi a drancujúcimi chúťkami do Itálie.

Svoj najznámejší stret však o dlho neprežili obe ríše, ani obaja ich hlavní protagonisti. Obávaný Attila zomrel o dva roky neskôr pri vlastnej svadobnej veselici a jeho hlavného protivníka a zároveň súputníka Flavia Aetia len o rok nato vlastnoručne zavraždil západorímsky cisár Valentinianus III., ktorý sa príliš obával jeho moci (aby sa o niekoľko mesiacov sám stal obeťou atentátu). V tom istom roku sa de facto rozpadla aj Hunská ríša, keď Attilovi synovia podľahli koalícii vzbúrených germánskych kmeňov v bitke pri rieke Nedao (viac v článku https://historylab.sk/starovek/hunska-risa-skolabovala-po-bitke-pri-rieke-nedao/)  a Západorímska ríša ju v tomto osude v podstate nasledovala len o dve desaťročia neskôr.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar