Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1453-04-20

roku 1453 sa do Osmanmi obliehaného Konštantínopola dostala posledná pomoc zo západu.

Osmanskí Turci vstupujú do Konštantínopolu (Panoráma, Vojenské múzeum Istanbul, foto: M. Meško)

V 15. storočí bola Byzantská ríša už iba malý štát okolo mesta Konštantínopol a niekoľkých ďalších panstiev na Peloponéze a marmarských ostrovoch. Medzi byzantským cisárom Konštantínom XI. a osmanským sultánom existovalo v období pred dobytím mesta krehké prímerie. Keď však v roku 1451 zomrel sultán Murad II. a na osmanský trón nastúpil jeho syn Mehmed II., vzťahy medzi krajinami výrazne ochladli a bolo len otázkou času, kedy sa sultán posadnutý dobytím mesta pokúsi o obliehanie. Konštantín XI., ktorý si uvedomoval ťaživosť situácie sa snažil získať čo najväčšiu vojenskú silu na záchranu ríše. O pomoc niekoľko krát žiadal západné krajiny aj pápeža. Pomoc prišla najmä z Janova a Benátok, ktoré mali v meste svoje obchodné záujmy. Ani tá ale nedokázala zabrániť vojenskej katastrofe, ktorá sa na mesto a ríšu valila.

Samotné obliehanie začalo 2. apríla 1453 a vzhľadom na počet útočiacich vojsk a technologickú prevahu Otomanov (najmä v delostrelectve) trvalo prekvapivo dlho – až dva mesiace. Dvadsiateho apríla sa do mesta dostala po mori posledná pomoc zo západu: tri janovské galéry s približne dvomi stovkami vojakov. Západná pomoc s eskortou sicílskych lodí s byzantskými zásobami prerazila osmanskú blokádu a i napriek obrovskej snahe Osmanov tomu zabrániť. V meste to na chvíľu výrazne zvýšilo morálku, pretože sa očakávala aj ďalšia pomoc. Tá však nikdy neprišla a mesto po dlhom obliehaní a (veľmi pravdepodobnej, no nikdy definitívne nepotvrdenej) smrti byzantského cisára Konštantína XI. 29. mája 1453 padlo.

Pád Konštantínopola predstavuje definitívny zánik Byzantskej ríše a oficiálny počiatok veľmocenského postavenia Osmanskej ríše v juhovýchodnej Európe. Udalosť býva historikmi považovaná i za jeden z medzníkov medzi stredovekom a novovekom, či za jednu z hlavných príčin hľadania zámorských ciest do Indie.

Viac sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/stredovek/pad-konstantinopola/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar