Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1956-03-20

V tento deň roku 1956 získala nezávislosť dovtedajšia francúzska kolónia Tunisko.

Tunisko bolo súčasťou francúzskeho koloniálneho panstva od roku 1881. „Civilizačná misia“ Francúzskej republiky v Afrike má svoje špecifické miesto nielen vo francúzskych dejinách, ale aj v dejiných kolonializmu ako takého. Ovládnutie Afriky sa nikde nezdôvodňovalo šírením civilizácie v takej miere ako vo Francúzsku. Na rozdiel od iných koloniálnych veľmocí v Afrike, ako Veľkej Británie, Belgicka alebo Nemecka, bolo totiž Francúzsko demokratickou republikou. A táto tzv. tretia republika (1870 – 1940) sa oficiálne hlásila k hodnotám francúzskej revolúcie z roku 1789. Vo francúzskej verejnosti aj na politickej scéne sa preto živo diskutovalo o tom, či je koloniálna expanzia pre krajinu s takou demokratickou tradíciou ako Francúzsko morálne prijateľná. Predstava „šírenia civilizácie“ nakoniec doslova zviedla masy Francúzov k podpore koloniálnej expanzie svojej vlády v Afrike ako dobrej a správnej veci. Viac si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/civilizacna-misia-francuzov/

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar