Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1922-01-20

roku 1922 sa v gruzínskom Boržome narodil stíhač a letecké eso československého odboja, Otto Smik.

Jeho otec sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia a v roku 1918 si vzal za manželku Antoninu Davydovovú, s ktorou mal troch synov. V roku 1934 pricestovala celá rodina do Československa a usadili sa v Bratislave. Otto vyštudoval súkromnú obchodnú školu, kde sa okrem iného naučil dobre po anglicky. Vo svojom voľnom čase sa zaujímal o skauting, ale aj o letectvo – v predvojnovom období absolvoval plachtársky výcvik. Skúsenosti s lietaním sa mu zišli v rokoch druhej svetovej vojny. V marci 1940 odišiel tzv. južnou trasou do exilu s cieľom vstúpiť do radov československého letectva vo Francúzsku. V júni 1940 bol zaradený do Náhradného telesa čs. letectva, ale výcvik pre rýchly spád vojnových udalostí neabsolvoval. Z Francúzska odišiel do Veľkej Británie, kde vstúpil do radov Royal Air Force. V jej radoch pôsobil v československých, ale aj britských perutiach. Počas svojich bojových letov sprevádzal bombardéry nad okupovanú Európu, bránil vzdušný priestor nad vyloďovacími plážami v Normandii, ako aj útočil na letiská, ktoré využívala nemecká Lufttwaffe. Pri takomto útoku bol v septembri 1944 zostrelený a musel núdzovo pristáť na nepriateľskom území. Vďaka pomoci domáceho odboja sa mu podarilo dostať sa cez frontovú líniu na územie, ktoré oslobodili Spojenci. Po svojom návrate bol povýšený do hodnosti Squadron Leadera a stal sa veliteľom 127. stíhacej perute. V tejto funkcii však dlho nepôsobil – 28. novembra 1944 pri nálete na železničnú stanicu vo Zwolle bol zostrelený a pri pokuse o núdzové pristátie zahynul. Smikovo telo bolo správne identifikované až v roku 1965 a roku 1994 boli jeho pozostatky znovu exhumované a slávnostne s poctami pochované na bratislavskom cintoríne Slávičie údolie.

 

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar