Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1957-10-04

Roku 1957 vstúpilo ľudstvo do kozmickej éry svojich dejín, keď na zemskú orbitu úspešne vyletela prvá umelá družica – Sputnik 1.

Družica Sputnik 1 bola 58 centimetrová, 83, 6 kg vážiaca kovová guľa so 4 externými anténami, prostredníctvom ktorých 21 dní (kým sa jej nevybili batérie) vysielala rádiové pulzy zachytiteľné na Zemi. Nečakane úspešný štart sovietskej družice spustil v kontexte prebiehajúcej studenej vojny vesmírne preteky, do ktorých obe superveľmoci – Sovietsky zväz a Spojené štáty – investovali obrovské materiálne, finančné a ľudské zdroje. Aj vďaka tomu prišlo v krátkom čase k veľkému vedecko-technickému pokroku, aký nemal v histórii ľudstva obdobu. Sputnik 1 po svojej úspešnej trojmesačnej misii, počas ktorej 1440 krát obletel Zem, vstúpil 3. januára 1958 do zemskej atmosféry a zhorel.

 

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar