Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1944-10-06

Roku 1944 vstúpili definitívne na územie Slovenska oslobodzovacie jednotky 1. československého armádneho zboru v Duklianskom priesmyku, čo si pripomíname ako pamätný deň Slovenskej republiky.

Keď 29. augusta 1944 vypuklo na Slovensku protifašistické povstanie, rozhodli sa ho Sovieti na žiadosť čs. povstaleckého a exilového vojenského velenia podporiť veľkorysou vojenskou operáciou.Karpatsko-duklianska operácia však v podstate zlyhala ešte pred svojím začiatkom, keď Nemci odzbrojili dve divízie Východoslovenskej armády, ktoré mali Červenej armáde pomôcť z druhej strany prebiť sa cez Východné Karpaty. Napriek tomu i napriek krátkosti času na prípravu rozhodol maršal Konev, ktorý velil 1. ukrajinskému frontu a v rámci neho aj 1. čs. armádnemu zboru, operáciu z politických dôvodov uskutočniť.

 

Útok Červenej armády, ktorú v priestore operácie tvorilo celkom deväť armádnych zborov vrátane československého, sa začal 8. septembra, ale optimistický plán sovietskeho velenia na bleskurýchly prienik sa už čoskoro ukázal ako nereálny. Po ťažkých bojoch a veľkých stratách vstúpili československí vojaci na územie vlasti v Duklianskom priesmyku až 6. októbra. Nemcom sa však medzitým podarilo potlačiť Povstanie a maršal Konev nariadil svojim jednotkám ukončiť operáciu a prejsť dočasne do obrany (28. októbra).

Viac o karpatsko-duklianskej operácii, jej priebehu a hrdinoch si môžete prečítať v článku https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/ceskoslovensky-terminator-bojoval-v-duklianskom-priesmyku/

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar