Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1944-10-02

Roku 1944 sa po 63 dňoch ťažkých bojov skončilo Varšavské povstanie, vedľa Slovenského národného povstania jedno z najväčších protifašistických povstaní v Európe počas druhej svetovej vojny.

 
Poľská odbojová organizácia Armia Krajowa zahájila 1. augusta v snahe oslobodiť hlavné mesto ešte pred príchodom sovietskej Červenej armády povstanie vo Varšave. Stalo sa tak so súhlasom poľskej exilovej vlády v Londýne, ale bez sovietskej podpory, hoci jednotky Červenej armády už stáli na predmestí Varšavy. Stalin dokonca odmietol svojim západným Spojencom poskytnúť letiská, aby mohli povstanie podporiť zbraňami a vojenským materiálom.
 
Po dvoch mesiacoch tvrdých bojov s nemeckými jednotkami pod vedením SS-Obergruppenführera Bach-Zelewského nakoniec veliteľ povstania generál Bór-Komorowski v bezvýchodiskovej situácii podpísal kapituláciu. Povstalci prišli o 15 tisíc mŕtvych a 25 tisíc zranených bojovníkov, Nemci spolu o niečo vyše 20 tisíc mŕtvych a zranených vojakov. Katastrofálne boli ale straty civilného obyvateľstva, ktoré sa odhadujú až do výšky 200 tisíc obetí. Zvyšok odviezli Nemci do koncentračných táborov a stred mesta zrovnali so zemou.
 
Rozdrvenie povstania a zničenie prozápadných odbojových organizácií následne uľahčili nástup komunistického režimu v Poľsku po vojne.

Čo si o šanciach protifašistických povstaní v poľskej Varšave a na Slovensku myslí britský historik Martin D. Brown, si môžete prečítať tu https://historylab.sk/rozhovory/snp-malo-vacsiu-sancu-na-uspech-ako-varsavske-povstanie/
Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar