Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1944-09-17

Roku 1944 priletela počas SNP na letisko Tri duby (dnes Letisko Sliač) Chaviva Reiková.

Chaviva Reiková, slovenská protifašistická bojovníčka a dôstojníčka židovského pôvodu, bola súčasťou Misie Amsterdam. Cieľom tejto misie bola záchrana spojeneckých letcov, ktorých zostrelili počas bombardovania nacistického Nemecka, resp. jeho satelitov v strednej Európe. Zároveň mal tento výsadok aj ďalšiu, neoficiálnu, misiu. Bola ňou snaha kontaktovať zvyšky židovského obyvateľstva a pokúsiť sa o ich záchranu. Pri prvej úlohe bola Misia Amsterdam relatívne úspšená, no záchrana zvyškov židovského obyvateľstva, ktorému sa podarilo vyhnúť deportáciám, bola nad sily jedného výsadku. Po páde Banskej Bystrice sa členovia Misia Amsterdam pridali k povstaleckým jednotkám, ktoré prechádzali na partizánsky spôsob boja. Už 1. novembra 1944 však bola Chaviva Reiková a ďalší členovia výsadku zajatí a eskortovaní do Banskej Bystrice. Tu ich vypočúvali vo väznici krajského súdu, potom ich odvliekli do Kremničky a tam ich členovia Einsatzgruppe 14 za pomoci Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy (POHG) zavraždili.

27. júla 2021 jej prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Viac sa o Chavive Reikovej aj misii Amsterdam dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/britskych-agentov-v-snp-nacisti-popravili/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar