Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1912-11-19

Roku 1912 obsadila srbská armáda mesto Bitola, čím ukončila päť storočí trvajúcu osmanskú vládu nad Macedónskom.

Srbský cintorín v Bitole

Bitka o Bitolu bola súčasťou Prvej balkánskej vojny, ktorá vrátila Srbom množstvo území. „Nové Srbsko“, vytvorené v roku 1913, však so sebou nieslo viacero úskalí, hlavne v oblasti potenciálnych etnických konfliktov, keďže v jeho hraniciach sa ocitlo veľké množstvo Albáncov, slovanských moslimov či obyvateľov Macedónska, ktorí neboli stotožnení so srbskou národnou ideológiou. Vytúžené srbské víťazstvo a obsadenie území kedysi tvoriacich centrálnu časť stredovekého srbského štátu (tzv. Starého Srbska), ktorého súčasťou bolo aj Kosovo, znovu posilnilo budovanie spolitizovaného a zidealizovaného „kosovského mýtu“. Viac sa dozviete v článku Maroša Melicháreka z nášho arhcívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/1-balkanska-vojna-vratila-kosovo-srbom/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar