Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1870-07-19

Roku 1870 vyhlásilo Francúzsko vojnu Prusku.

Na začiatku boli známe machinácie Otta von Bismarcka s emžskou depešou, na konci drvivá porážka Francúzska a vyhlásenie zjednoteného Nemecka. Po tom, čo jej manžel i syn vyrazili na čele francúzskej armády do boja, pozíciu regentky prevzala cisárovná Eugénia de Montijo, ktorá sa úlohy regentky počas cisárovej neprítomnosti zhostila už aj v roku 1859 a 1865.

Snaha hýbať politikou, či už priamo, alebo skrz ovplyvňovanie manžela, patrí medzi najrozporuplnejšie aspekty Eugéniinho života. Počas jedného z banketov v predvečer rakúsko-pruskej vojny v roku 1866 údajne chodila od rakúskeho diplomata k pruskému a neustále opakovala, že Francúzsko si vojnu nepraje. Ako opozitum je tu svedectvo Adolpha Thiersa, veľkého kritika cisárstva, ktorý tvrdí, že Eugénia bola presvedčená o potrebe víťaznej vojny, ktorá by  Bonapartovcom pomohla udržať  si vládu: „Môj syn nikdy nebude vládnuť, ak sa nepodarí obnoviť prestíž pomocou vojenského víťazstva.“

Viac o vrcholoch a pádoch tejto pozoruhodnej ženy sa dozviete v článku z nášho archívu https://historylab.dennikn.sk/dlhe-19-storocie/vrcholy-a-pady-poslednej-francuzskej-cisarovnej/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar