Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1883-05-19

V tento deň, 19. mája 1883 zomrel Samo Chalupka, slovenský romantický básnik a autor známeho hrdinského epického spevu Mor ho!

Narodil sa 27. februára 1812 do rodiny evanjelického farára, na bratislavskom lýceu študoval filozofiu a teológiu, od mladosti sa angažoval v slovenskom národnom hnutí. Svojou literárnou tvorbou sa zaradil k hlavným reprezentantom romantizmu, k čomu využíval a s primeraným pátosom akcentoval historické udalosti z našich dejín.

Taký je aj prípad jeho asi najznámejšieho diela, hrdinskej epickej básne Mor ho! (1864), zobrazujúcej (v skutočnosti ahistorický) hrdinský odpor Slovákov v boji proti Rimanom, ktorý však podnietil vlastenecké nadšenie Chalupkových súčasníkov a rezonuje aj u ďalších generácií.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar