Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1954-02-19

V roku 1954 nariadilo sovietské politbyro presun Krymu do Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky.

Tento akt býva označovaný za symbolické gesto pri príležitosti 300. výročia stretnutia v Pereiaslave, ktoré sa odohralo v januári 1654. Stretnutie inicioval kozácky líder Bohdan Chmeľnyckyj, ktorý hľadal spojenca vo svojom boji proti Poľsko-litovskej únii. Toho sa mu podarilo nájsť v ruskom cárovi, ktorému výmenou za vojenskú pomoc prisahal vernosť.

Zatiaľ čo ruskí predstavitelia (a žial, aj historici) hľadajú práve v tomto okamihu zámienku, či potvrdenie ruského nároku na územie ovládané Kozákmi (veľká časť dnešnej Ukrajiny), ukrajinskí historici naopak hodnotia rokovania v Pereislave ako kardinálnu chybu, ktorá znemožnila neskoršie vytvorenie samostatného štátu. Závery oboch strán sú, viac, či menej ovplyvnené politickými motívmi. Historickou skutočnosťou ostáva, že Chmeľnyckyj získal spojenca (Rusi onedlho vyhlásili Poľsko-litovskej únii vojnu), ale zároveň z dlhodobého hľadiska vzal Kozákom dovtedajšiu samostatnosť.

 

 

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar