Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1814-10-17

roku 1814 zaplavilo londýnske ulice pivo. Nešlo však o radostnú oslavu, ale o nehodu s hroznými následkami. 

Okolo pol piatej poobede kontroloval skladník pivovaru Horse Shoe Brewery  George Crick jednu z obrovských trojposchodových drevených kadí, ktoré držali pokope ťažké železné obruče. V týchto ohromných nádobách kvasilo čierne pivo (Ale). Keď sa Crick pozrel dolu z plošiny, na ktorej stál, všimol si, že z jednej kade, v ktorej už 10 mesiacov kvasilo pivo z praženého jačmeňa, odpadla vyše 300-kilová železná obruč. Napriek tomu si tým ale Crick hlavu nelámal. V tom roku sa im to stalo už dva- alebo trikrát a nikdy to nemalo žiadne následky.

Ubehla však len necelá hodina a Crick, ktorá práve dopísal list zamestnancovi, v ktorom ho žiadal o opravenie obruče, zrazu začul ohromný výbuch. Kaďa, ktorá držala pokope takmer milión pív, sa rozletela všade po sklade. Výbuch odlomil ventil i na susednej kadi, ktorá tiež explodovala. Spustila sa reťazová reakcia.

Pivná vlna sa valila ďalej ulicou a brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. V uliciach bez kanalizácie tekutina nemala kam odtiecť, a preto sa vyliala do pivníc všetkých okolitých domov. Nehoda takto obrovských rozmerov si, žiaľ, vyžiadala aj ľudské obete.

Viac si o pomerne bizarnej, ale zároveň tragickej udalosti môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/ako-pivo-zaplavilo-londyn/ 

 

 

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar