Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1812-10-19

roku 1812 zahájil Napoleon so svojou armádou ústup z Moskvy. Päť týždňov trvajúca okupácia nepriniesla očakávané mierové rokovania a francúzsky cisár sa kruto prepočítal. Už prvotný ústup na Smolensk naznačil, že každý, kto prežije, bude môcť hovoriť o zázraku.

Napoleon vstúpil víťazoslávne do Moskvy 14. septembra 1812. Ako sa však ukázalo, kedysi hlavné mesto Ruského impéria bolo nielen opustené, ale doslova vyrabované. Francúzi tam nenašli žiadnu korisť, žiadne zásoby, a najmä nemali žiadnu šancu prečkať prichádzajúcu zimu v mestskom pohodlí. Historici odhadujú, že v danej chvíli dosahovali straty spôsobené ochorením takmer 130 000 obetí. Ani spustnutá Moskva, ktorej skazu dokonali požiare nasledujúcich dní, však neprinútila cára Alexandra I. k mierovým rokovaniam. Napoleon sa kruto prepočítal.

Vo chvíli, keď bolo zrejmé, že k mierovým rokovaniam nedôjde a Moskva neposkytuje možnosť prečkať zimu, vydala sa v polovici októbra 1812 hladná, unavená a chorá armáda späť na západ. O tom, aký významný podiel mali na apokalypse Napoleonovej bájnej polmiliónovej armády napríklad aj baktérie týfusu si môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/napoleona-v-rusku-neporazil-len-general-zima-ale-aj-marsal-tyfus/ 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar