Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 2011-12-18

roku 2011 zomrel Václav Havel, posledný československý a od roku 1993 zároveň prvý český prezident.

 

Havel sa narodil v roku 1936 v Prahe a pôvodne sa pohyboval najmä v umeleckých kruhoch. Hoci bol k štátnemu režimu kriticky už pred rokom 1968, verejne ho preslávila najmä politická diskusia v čase Pražskej jari. Po auguste 1968 mal zakázané publikovať a stal sa jedným z najprominentnejších disidentov. Patril medzi organizátorov a prvých signatárov Charty 77. V následujúcich rokoch bol niekoľkokrát vyšetrovaný a aj odsúdený, celkovo strávil vo väzení približne päť rokov. Významnú rolu zohral aj počas udalostí Nežnej revolúcie a práve jeho voľba za prezidenta, 29.12.1989, zvykne byť symbolicky považovaná aj za jej ukončenie. Havel sa stal po štyridaťjeden rokoch prvým nekomunistickým československým prezidentom. Po rozpade Československa zastával medzi rokmi 1993 až 2003 úrad prezidenta Českej republiky.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar