Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1817-07-18

Roku 1817 zomrela anglická spisovateľka Jane Austenová.

Jane Austenová (nar. 16. decembra 1775) sa preslávila predovšetkým svojimi románmi (počas jej života však vychádzali anonymne a niektoré vyšli až po jej smrti), zasadeným do prostredia britskej pozemkovej šľachty na konci 18. storočia: Rozum a cit (Sense and Sensibility, 1811), Pýcha a predsudok (Pride and Prejudice, 1813), Sídlo Mansfield (Mansfield Park, 1814), Emma (1815), Opátstvo Northanger (Northanger Abbey, 1818) a Láska slečny Elliotovej (Persuasion, 1818).

Austenová vo svojich zápletkách často skúma závislosť žien od manželstva v snahe získať výhodné spoločenské postavenie a ekonomické zabezpečenie. Jej diela sú súčasťou prechodu k literárnemu realizmu 19. storočia, noblesne sa odpútavajúc od vtedy populárnych gotických príbehov. Tematická nadčasovosť (medziľudské vzťahy), používanie štipľavej irónie spolu s realizmom a sociálnym komentárom, schopnosť charakterizácie postáv a do detailov vybrúsený opis života stredných a vyšších vrstiev jej priniesli nehynúci čitateľský záujem a uznanie kritikov i literárnych vedcov.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar