Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1966-04-18

Roku 1966 získal československý film Obchod na korze Oscara.

Plagát filmu Obchod na korze

Film natočený na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana a režírovaný dvojicou Ján Kadár a Elmar Klos získal Oscara ako najlepší neanglicky hovorený film roku 1965. Natáčal sa na východnom Slovensku v Sabinove a v ateliéroch v Prahe, nakrúcanie sa začalo 12. júna 1964.

Tragikomický príbeh filmu sleduje osud jednoduchého stolára Tóna Brtka (Jozef Kroner), ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stal arizátorom a získal skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej (Ida Kamińska). Film predstavuje podobenstvo o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Tóno Brtko sa vo filme ocitá medzi dvoma svetmi – čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim. Brtko svoje previnenie zastiera, uteká pred ním. Nevie odolať naivnej vidine zbohatnutia, ale zároveň chce zostať poctivým človekom. Nakoniec v opojnom záchvate strachu z fašistov aj zo svojho svedomia spôsobí tragédiu.

Po roku 1969 bol film ako následok Kadárovej emigrácie zakázaný.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar