Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1711-10-16

roku 1711 sa narodil Andrej Hadik, neskorší poľný maršal habsburskej armády, ktorého útok na Berlín vstúpil do dejín ako husársky kúsok.

Andrej Hadik sa narodil na Žitnom ostrove do rodiny husárskeho kapitána Michala Hadika, ktorý pochádzal zo zemianského rod z Turčianskej stolice. Andrejovi bolo pôvodne určené kňazské povolanie, na ktoré sa pripravoval na jezuitských školách, ale nakoniec vyhovel otcovmu želaniu a stal sa rovnako ako on dôstojníkom. Pre habsburskú monarchiu, a zvlášť pre Máriu Teréziu to bol nepochybne šťastný obrat v jeho kariére.

Koncom 30. rokov 18. storočia bojoval proti Turkom na Balkáne a od vypuknutia vojny o rakúske dedičstvo v Sliezsku. Do sedemročnej vojny vstupoval Hadik už ako poľný podmaršal a majiteľ (predtým Gilániho) husárskeho pluku. Na jej bojiskách prišli jeho hviezdne okamihy. Osobnú odvahu a chrabrosť vyvažoval skvelými taktickými a operačnými schopnosťami.

Bezpochyby najslávnejší moment svojej vojenskej kariéry si prichystal ako narodeninový dar, keď sa 16. októbra 1757 ráno zrazu zjavil s malou armádou približne 5 000 mužov, poväčšine husárov, pred berlínskymi bránami. V Berlíne sa v tom čase nachádzala aj pruská kráľovná. Len čo Hadik vnikol do mesta, urýchlene ho so zvyškom vojska opustila. Berlínskym radným nezostalo iné, než kapitulovať.

Viac si o fascinujúcom živote slávneho vojvodcu môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/novovek/husarsky-kusok-vznikol-vdaka-slovenskemu-rodakovi/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar