Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1989-11-17

roku 1989 sa v Prahe uskutočnilo zhromaždenie študentov vysokých škôl, ktorí sa zišli pri príležitosti 50. výročia smrti Jana Opletala a zatvorenia vysokých škôl nacistickým Nemeckom v roku 1939. Zhromaždenie však zároveň otvorene žiadalo zmenu pomerov v ČSSR.

Počet zúčastnených sa pohyboval na úrovni 10 až 15 tisíc ľudí. Spočiatku pokojný priebeh však zmenil zásah príslušníkov ZBN a tzv. červených baretov, čo bol Oddiel osobitného určenia ministerstva vnútra, ktorí v snahe rozohnať dav použili násilie. Udalosti vyvolali vnútroštátne aj medzinárodné rozhorčenie. Už na druhý deň sa začali organizovať štrajkové výbory.

Ako sa ukázalo v priebehu najbližších dní, udalosti zo 17. novembra spustili proces, ktorý viedol k pádu diktatúry komunistickej strany. Z tôhto dôvodu je dodnes práve 17. november pripomínaný ako výročie Nežnej revolúcie.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar