Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1918-07-17

V tento deň roku 1918 bol boľševikmi popravený posledný ruský cár Mikuláš II. aj s celou rodinou.

Cárska rodina sa nachádzala v zajatí už od marca 1917, avšak následkom nestabilnej situácie na fronte ako aj vo vnútri krajiny bola rodina postupne presúvaná na východ. Najprv do Tobolska a neskôr do Jekaterinburgu, kde 16. júla 1918 dorazil rozkaz, resp. súhlas s vykonaním popravy celej rodiny, t.j. cára s manželkou a ich piatich detí, ale tiež všetkých, ktorí sa s nimi rozhodli zotrvať až do ich konca ako lekár, či služobníctvo. Približne okolo druhej hodiny ráno boli všetci prebudení zo spánku pod zámienkou presunu na bezpečnejšie miesto (k mestu sa už blížili Československí legionári a očakával sa tuhý boj). V skutočnosti však boli premiestnení do pivnice kde o pár minút vošli ich kati. Jakov Jurovskij prečítal rozsudok, ktorý po cárovej zmätenej reakcii ešte zopakoval a následne sa už začal masaker. Tí, ktorých nezabila salva boli dobodaní bodákmi, týkalo sa to najmä Mikulášových dcér, ktoré mali v šatách všité diamanty, ktoré ich čiastočne ochránili pred guľkami.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar