Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1524-04-17

roku 1524 zakotvil v zálive pred budúcim New Yorkom pravdepodobne vôbec prvý Európan v dejinách.

Bol ním florentský moreplavec a objaviteľ Giovanni da Verrazzano, ktorý sa na 100-tonovej trojsťažňovej plachetnici La Dauphine snažil v službách francúzskeho kráľa Františka I. nájsť novú, takzvanú „severozápadnú cestu“ z Európy do Číny. Na počesť svojho mecenáša pomenoval Verrazzano oblasť La Nouvelle-Angoulême (New Angoulême).

Nasledujúcich sto rokov tento kraj len príležitostne navštevovali obchodníci s kožušinami a moreplavci. Až v roku 1624 sa tu usídlili prví holandskí osadníci a premenovali miesto na Nieuw-Amsterdam (New Amsterdam).

V lete 1664 však do zálivu vplávali štyri anglické fregaty a vynútili si kapituláciu Holanďanov v predzvesti druhej anglicko – holandskej vojny (1665 – 1667), jednej z najväčších námorných vojen v dejinách. Nasledovala posledná zmena názvu a z New Amsterdamu sa definitívne stal New York na počesť vojvodu z Yorku (budúceho anglického kráľa Jakuba II.). Vojvodov starší brat, vtedajší anglický kráľ Karol II. prevzatie Nového Amsterdamu, bývalého Nového Angoulême, okomentoval slovami: „Je to miesto veľmi dôležité pre obchod a veľmi pekné mesto.“

Zaujímavý je aj zvyšok Verrazzanovej objaviteľskej a dobrodružnej kariéry. V roku 1527 znovu hľadal v službách francúzskeho kráľa prieplav z Atlantiku do Pacifiku, opäť neúspešne, ale z Brazílie aspoň priniesol náklad vzácneho dreva. Tretia výprava o rok neskôr sa mu ale stala osudná. Podľa jednej verzie ho niekde v Karibiku zajali a zjedli ľudožrútski Karibovia, podľa inej ho zajali a za pirátstvo popravili Španieli.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar