Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1991-01-17

Roku 1991 začala operácia Púštna búrka.

Išlo o druhú fázu vojny v Perzskom zálive, ktorá začala 2. augusta 1990 irackou inváziou do Kuvajtu. Invázia sa stretla s medzinárodným odsúdením a voči Iraku boli následne uvalené ekonomické sankcie. Na území Saudskej Arábie sa sústredili pozemné jednotky koalície národov (operácia Púštny štít), ktorých cielom bolo oslobodenie Kuvajtu. Týmto jednotkám, na základe poverenia Organizácie Spojených národov, velil americký generál Norman Schwarzkopf. Po vypršaní ultimáta OSN sa 17. januára 1991 začala letecká ofenzíva namierená proti irackým strategickým cieľom. Bombardovacia ofenzíva trvala päť týždňov. Pozemná časť ofenzívy začala, po masívnom leteckom a delostreleckom ostreľovaní irackých frontových jednotiek, 24. februára 1991. Koaličným jednotkám sa podarilo oslobodiť Kuvajt a preniknúť na iracké územie. Saddám Husajn nariadil pred ústupom irackých jednotiek z Kuvajtu zapálenie tamojších ropných veží, čím spôsobil rozsiahle ekonomické, ako aj ekologické škody. Koaličné jednotky oslobodili Kuvajt, ale Husajnov režim sa napriek porážke udržal pri moci, nakoľko koaličné jednotky zastavili svoj postup na irackom území.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar